Sezon walk Anno Domini 2012 – ostatni taki rok.

 

źródło: fakty.interia.pl

Jak co roku od ponad dekady pod koniec kwietnia siły zachodniej koalicji z jednej, a Talibów i Al-Qaidy z drugiej strony szykują się do rozpoczęcia kolejnego sezonu walk. Ten rok zapowiada się na  przełomowy. Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że rok ten będzie ostatnim, w którym dowódcy NATO i USA będą dysponować ponad 100,000 żołnierzy. Według planów administracji amerykańskiej, wojska w Afganistanie zostaną pod koniec roku znacznie osłabione ze względu na wycofanie sił, które Obama wysłał do Afganistanu w 2009 roku. Jest to również ostatni rok, w którym według obowiązujących założeń zagraniczne siły będą odgrywać dominującą rolę na polu walki. Czy przyniesie rozstrzygnięcia, które zmuszą Talibów do nawiązania negocjacji, mogących przynieść realne korzyści dla stabilności Afganistanu ?

W przeciwieństwie do dwóch ostatnich lat, kiedy to areną najbardziej intensywnych walk były południowe prowincje Afganistanu takie jak Kandahar i Helmand w tym roku ciężar wysiłku militarnego ma skupić się na wschodzie kraju. Według oficerów USA szczególnie „gorąco” ma być w prowincjach umożliwiających podejście na Kabul z kierunku południowo-wschodniego (Paktia, Logar, Wardak,Ghazni), spodziewane są również działania na wschodnim, przylegającym do granicy z Pakistanem odcinku (Kunar, Laghman, Nangarhar). Zmiana teatru głównego wysiłku USA i ISAF wynika ze wyraźnego wzrostu aktywności Talibów w prowincjach wschodnich w ostatnim okresie. Najlepszym tego dowodem były zacięte walki w Kabulu w czerwcu i wrześniu zeszłego roku. Koalicjanci spodziewają się, że powstańcy ponownie spróbują zagrozić stolicy Afganistanu. Główny ciężar walk ze strony USA we wschodnich prowincjach poniesie w tym roku 1. Dywizja Piechoty, która wyląduje w Afganistanie na początku kwietnia.

Niepokój musi wzbudzać również zwiększenie aktywności, a nawet odtwarzania obozów treningowych Al-Qaidy w prowincjach wschodnich. Ponowne pojawienie się Al-Qaidy w Afganistanie na szerszą skalę było notowane już w 2010 roku. Choć wówczas dowódcy bagatelizowali to odradzające się zagrożenie, wiadomo, że siły specjalne aktywnie zwalczały Al-Qaidę na wschodzie Afganistanu przez ostatnie lata. Niepokoić może również wysoka aktywność Al-Qaidy w „polskiej” prowincji Ghazni.

Czy walki w wymiarze konwencjonalnym naprawdę będą tak intensywne jak spodziewają się amerykańscy dowódcy ? Uważam, że nie koniecznie. Wpływ na to ma postawa administracji prezydenta Obamy, który przyjął niezbyt fortunną dla prowadzenia wojny decyzję o dokładnym zaplanowaniu (i wyrażaniu tego publicznie) wycofywania wojsk z Afganistanu. To tak jak gdyby w środku konfliktu zbrojnego jedna ze stron zapowiedziała z góry kiedy zakończy walkę.

Talibowie nie mają tym samym interesu w angażowanie się w krwawe walki z siłami ISAF i USA, które jeszcze w tym roku przedstawiają bardzo dużą siłę. O wiele korzystniej dla nich będzie „przeczekać” ten sezon , koncentrując się na atakowaniu tak zwanych „soft targets”, organizowaniu zamachów i wykorzystywaniu IED, zasadzek i zamachów samobójczych na dużą skalę. Rzecznik Talibów zapowiedział już zastosowanie tej taktyki, a także koncentrowanie sił powstańczych w regionach, w których siły koalicji będą osłabione. Dowódcy koalicji bardzo liczą na pomoc ALP (Afghan Local Police) w regionach, w których siły ISAF i USA zostaną zmniejszone. System ALP – gdzie sami mieszkańcy odpowiedzialni są za swoją obronę przed powstańcami okazał się bardzo skuteczny w ostatnich miesiącach. Choć nie stanowią oni siły, która samotnie mogłaby oprzeć się Talibom, są niezastąpieni w identyfikacji bojowników, wywiadzie taktycznym, a także odciąganiu Afgańczyków od wstępowania w powstańcze szeregi.

Pierwsze oznaki zapowiadanych przez Talibów działań widoczne były już dziś rano, kiedy to ubrany w mundur sił afgańskich bojownik zabił dwóch żołnierzy NATO. Ta chętnie używana przez Talibów taktyka walki była szeroko stosowana również tuż przed zeszłorocznym sezonem.

W kontekście możliwego przyjęcia przez Talibów bardziej zachowawczej postawy i skupieniu się na wymienionych wyżej działaniach, mogą zastanawiać pobrzmiewające w wypowiedziach amerykańskich przywódców zapowiedzi defensywnej taktyki. Biorąc pod uwagę, że jest to być może ostatni rok, w którym koalicja może pozwolić sobie na zdecydowaną ofensywę należałoby okoliczności te wykorzystać. W innym wypadku, nawet jeśli Talibowie nie osiągną w tym roku znaczących sukcesów tak naprawdę oni będą zwycięzcami. Przyjmą zapewne bardziej agresywną postawę w roku 2013, gdy siły koalicji mają wycofywać się na pozycje pomocnicze i w 2014 gdy będą stanowić jedynie ciało doradcze liczące kilka tysięcy żołnierzy.

Amerykańska generalicja podnosi potrzebę utrzymania wysokiej liczby żołnierzy w Afganistanie w 2013 roku. Jest to silnie argumentowane potrzebą wykorzystania sukcesów na południu osiąganych od 2009 roku, a także wzmożonego wysiłku jaki potrzebny będzie na wschodzie. Nic jednak nie wskazuje by prezydent Obama wycofał się ze swoich planów. Zwłaszcza biorąc pod uwagę zbliżające się wybory prezydenckie, październikowe zmniejszenie sił USA o 30,000 żołnierzy wydaje się być przesądzone. Czy Amerykanie zmienią przyjęty plan po wyborach ? W tej chwili trudno przewidzieć, ale nie wydaje się by trzymając się obecnie obowiązującego udało zmusić się Talibów do negocjacji, zwłaszcza biorąc pod uwagę ostatnie polityczne napięcia z afgańskim rządem (palenie Koranu, sprawa Roberta Balesa) i władzami Pakistanu.

Artykuł pojawił się również pod tytułem „Wojna w Afganistanie: czas gra na korzyść Talibów” (w lekko zmienionej formie) na portalu http://www.politykaglobalna.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Afganistan i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Sezon walk Anno Domini 2012 – ostatni taki rok.

  1. Pingback: Doktryna Obamy – tajne wojny prezydenta USA. | nowastrategia

  2. Pingback: Jak minął kwiecień w Afganistanie? | nowastrategia

  3. Pingback: Ataki na amerykańskie placówki a Al-Qaida, sabotaż irańskiego programu atomowego i skuteczna taktyka Talibów. | nowastrategia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s