Dowód na irańskie wsparcie dla jemeńskich rebeliantów?

Źródło: en.wikipedia.org

United Press International przekazało informację, że władze Jemenu przechwyciły statek transportujący irańską broń. Jednostka została przechwycona przez Jemeńczyków w porcie Al-Hudaydah na wybrzeżu Morza Czerwonego. Beneficjentem dostawy miało być szyickie plemię Houthi, które od wielu lat toczy wojnę z rządem w Saanie.

Sprawa jest niezwykle ciekawa w obecnej sytuacji w regionie. Plemię Houthi od dłuższego czasu było podejrzewane o powiązania z Iranem. Nigdy jednak nie znaleziono żadnych dowodów na aktywne kontakty plemienia z Teheranem. Houthi, jako Szyici wydają się być wymarzonym i wręcz „naturalnym” „proxie” Iranu. Jak wspomniałem, od wielu lat prowadzą oni zbrojną rebelię na terenie północno-zachodniego Jemenu. W roku 2009 konflikt ten rozlał się na sąsiednią Arabię Saudyjską, co doprowadziło do interwencji wojsk saudyjskich. Czynnik destabilizujący na południowej flance Saudów, do tego mogący zagrozić bezpieczeństwu strategicznych akwenów morskich, jest dla Iranu wielkim atutem.

Rządzący w krajach GCC oskarżają nie tylko Iran, ale także Hezbollah o wspieranie sprzętem i szkoleniem Houthi. Czy przechwycony 11 października transport będzie dowodem na bliskie i długoletnie związki plemienia z Iranem i Hezbollahem? Być może, niepokojąca wydaję się być jednak również możliwość, że wsparcie dla Houthi intensyfikowane jest w ostatnim czasie. Jak donosi cytowany artykuł, transport zawierał między innymi materiały do konstrukcji pocisków rakietowych. Być może także przeciwokrętowych. Mogłoby to świadczyć, że Iran pragnie dozbroić przyjazne mu ugrupowanie, które operuje na ważnych strategicznie terenach.

Uzbrojeni w nowoczesne pociski Houthi mogą zagrozić żegludze na południowym Morzu Czerwonym, w cieśninie Bab al-Mandab, a także na Zatoce Adeńskiej. Akweny te byłyby kluczowe w razie konfliktu w Zatoce Perskiej dla dostaw sprzętu dla sił amerykańskich, a także operacji V Floty. Incydent zdaje się świetnie wpasowywać w przygotowania na wypadek konfliktu. Jak wiadomo irańscy „proxies” mogą być jednym z głównych atutów w walce Iranu z USA lub Izraelem.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Jemen i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Dowód na irańskie wsparcie dla jemeńskich rebeliantów?

  1. Pingback: Morze Śródziemne i Morze Czerwone a amerykańskie plany w Zatoce Perskiej. | nowastrategia

  2. Pingback: Iran i jego proxies. | nowastrategia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s