Znaki zapytania nad przyszłością programu SSBN(X).

Źródło: en.wikipedia.org

SSBN(X) to projekt nowej klasy amerykańskich okrętów podwodnych wyposażonych w pociski z głowicami nuklearnymi. Projekt, który jest obecnie w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Z drugiej strony, jest to jeden z najważniejszych programów, kluczowy nie tylko dla sił zbrojnych, ale dla strategicznego potencjału Stanów Zjednoczonych.

O tym jak na rozwój programu wpływa nienajlepsza sytuacja budżetowa Pentagonu możemy przeczytać na stronach AOL Defense. Przypomnijmy, że znajdujące się obecnie na wyposażeniu USN okręty podwodne klasy Ohio, pochodzące z lat 80., są jednym z trzech filarów amerykańskiej triady nuklearnej. Czeka je jeszcze długa służba, bowiem SSBN(X) wejdą na wyposażenie marynarki najwcześniej w roku 2031. Dwa lata później, niż do niedawna planowano.

Problemem programu jest właśnie to, że rozciągnięty jest on na tak długi czas. Nie tylko tyle, że do służby wejdą dopiero za dwie dekady, mają pozostać w niej niemal do końca XXI wieku. W naturalny sposób skłania to decydentów do nieśpiesznych, a czasem nieprzemyślanych działań związanych z projektem. Co więcej skłania to również do szukania oszczędności własnie tutaj. Według pierwotnych założeń jeden okręt SSBN(X) miał kosztować około 7 mld$. Obecnie koszty zmniejszono do 5,2 mld$, a planuje się dodatkowe zmniejszenie do 4,9 mld$. To gigantyczne cięcia, których jednak łatwo dokonuje się w projekcie rozłożonym na ponad 80 lat…

Przy tak gruntownych cięciach zakładane możliwości samych okrętów zostały znacznie okrojone. Zmniejszone zostaną silosy przechowujące głowice balistyczne, ograniczone możliwości obrony jednostek przed innymi okrętami podwodnymi, czy też potencjał ofensywny maszyn. Wydaje się, że SSBN(X) staną się jednostkami, które będą miały tylko jeden cel – ukrywać się gdzieś w oceanicznej głębi i w razie potrzeby wystrzelić pociski z głowicami nuklearnymi, rozpoczynając tym samym światowy armageddon.

Rzeczywiście, w czasach kiedy mówimy o takich projektach jak „Air Sea Battle„, w czasach, w których kładzie się ogromny nacisk na multioperatywność, inwestowanie ogromnych środków w tak jednoaspektowy projekt można stawiać pod znakiem zapytania. Pytanie tylko, czy naprawdę środowisko międzynarodowe wyewoluowało w kierunku, w którym największe światowe mocarstwo może pozwolić sobie na niedoinwestowanie swojego potencjału nuklearnego odstraszania. Nawet jeśli, to nie możemy być pewni tego co będzie za lat 20, 40, czy 60…

Związani z programem przedstawiciele marynarki narzekają, że nawet STRATCOM, dowództwo, które trzyma pieczę nad amerykańskim potencjałem nuklearnym, wykazuje małe zainteresowanie projektem. Dziś STRATCOM koncentruje się głównie na potencjale kosmicznym i walce w cyberprzestrzeni, podczas gdy amerykański arsenał nuklearny schodzi na dalszy plan.

Zaniedbania widoczne są również w rozwoju myśli nad projektami samych pocisków nuklearnych. Marynarka wciąż bazuje na pociskach D5 Trident II, a lotnictwo na swoich Minuteman’ach. SSBN (X) w wyniku ograniczeń budżetowych będzie miał silosy, które nie będą w stanie pomieścić pocisków większych niż Trident, a przecież z całą pewnością możemy założyć, że Tridenty nie będą w użyciu do końca XXI wieku…

Niedoinwestowanie tak ważnego projektu może zaowocować tym, że pieniądze zostaną wyrzucone w błoto. Wybudowane za zbyt małe fundusze okręty, o znacznie ograniczonych możliwościach mogą nie być w stanie spełniać swoich zadań w roku 2050, czy 2080. Pomimo, że zimna wojna się skończyła, państwa które ją toczyły nadal posiadają broń nuklearną i potencjał odstraszania wciąż jest kluczowym ogniwem strategicznej równowagi. Tymczasem przedstawiciele marynarki muszą walczyć, by cięcia nie spowodowały zmniejszenia możliwości SSBN(X) w unikaniu namierzania przez wrogie siły zbrojne, czy satelity – możliwości skutecznego schowania się przed przeciwnikiem. To cechy, które determinują rację bytu „boomerów”.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Marynarka Wojenna i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s