O blogu

Witam.

Blog nowastrategia.wordpress.com, jest autorskim, niekomercyjnym projektem, którego głównym celem jest przybliżanie ważnych i ciekawych zagadnień związanych z aktualną sytuacją na Bliskim Wschodzie.

Pojęcie „Bliski Wschód” nie jest jednak rozpatrywane przeze mnie w sposób klasyczny. Przypomnijmy, że „klasyczna” definicja Bliskiego Wschodu obejmuje obszar od Egiptu, po Iran włącznie. Moje zainteresowania są jednak szersze. Nie podchodzę do regionu również według definicji G-8, która to grupa widzi region zbyt szeroko – od Maroka, po Pakistan. Zasadniczo sprawy dotyczące północnej Afryki, na zachód od Egiptu nie leżą w obszarze moich zainteresowań.

Osobiście pod pojęciem Bliskiego Wschodu rozumiem strefę, nad którą odpowiedzialność roztacza amerykańskie dowództwo centralna – CENTCOM. W tym rozumieniu region rozciąga się od Egiptu po Pakistan, dodając do tego byłe radzieckie republiki w Azji Centralnej, a także Somalię.

Podejście to wybrałem nieprzypadkowo. Sprawy związane ze współczesną wojskowością, zwłaszcza amerykańską, również znajdują się w centrum moich zainteresowań, czego wyraz będę chciał dawać w swoich wpisach.

Z racji innych obowiązków nie mogę zamieszczać nowych artykułów tak często jakbym chciał. Staram się jednak pisać przynajmniej 1-2 razy na tydzień. Dołożę wszelkich starań by częstotliwość ta nie zmniejszyła się.

Będę podejmował tematykę polityki międzynarodowej i wewnętrznej, jednak z naciskiem na tę pierwszą. Jak wspomniałem, mam zamiar podejmować także zagadnienia militarne. Uwadze mojej nie umkną oczywiście sprawy terroryzmu, broni masowego rażenia, czy piractwa.

Jestem absolwentem stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Bliskim Wschodem interesuję się od bardzo dawna. Na początku moje zainteresowanie związane było z historią regionu, szczególnie okresem średniowiecznych krucjat.  Od zawsze pasjonowała mnie również historia wojskowości. Połączenie tych dwóch zainteresowań, wraz ze skoncentrowaniem się na wydarzeniach bieżących (po 2001 roku) zaowocowało powstaniem tego bloga.

Zapraszam do lektury i dyskusji!

Mateusz Grzywa

marchi@autograf.pl

Reklamy

3 odpowiedzi na „O blogu

  1. http://chodkowskikonstanty.blogspot.com/2013/02/top-10-politycznych-blogow-roku-po.html – wiedz, że czytuję i doceniam. Dla wytrawnego politologa taki blog to nie lada gratka! 🙂

    Pozdrawiam i powodzenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s